.
פריזה מערכות מידע וטכנולוגיות

 

ראשי | מוצרים
 | יישומים | פיתוח מערכות מידע בענן | טכנולוגיה | שירותים | תמיכה | אודות |  יצירת קשר
 


פריזה - סביבת העבודה לארגון שלך בענן

טלפון: 04-6180592
פקס: 04-6180005

דוא"ל: info@priza.co.il

כתובת דואר: המייסדים 35
ת.ד. 366, בנימינה, 3055201
 

 

 

קנו כחול לבן: גם בהיי טק

אם ממשלות בכל העולם מגנות על ייצור המקומי, מדוע שישראל לא תגן על תעשיית ההיי טק?

16/12/2014

חוק הטקסטיל הביטחוני שמחייב את כוחות הביטחון להעדיף רכישת טקסטיל תוצרת הארץ גם אם מחירו גבוה ב-50%, התקבל בכנסת בקונצנזוס מקיר לקיר. בכלי התקשורת דובר רבות על כך שהחוק יצר כאלף משרות בענף הטקסטיל בעיקר באזורי הפריפריה המשוועים למקומות עבודה חדשים ועלותו זניחה לעומת התועלת ממנו.

ברור לכולם כי ענף הטקסטיל הישראלי אינו יכול להתחרות עם עמיתו במזרח הרחוק - שם עלויות העבודה נמוכות בהרבה וכי אם רוצים להשאיר בארץ את מקומות העבודה - יש להגן על הייצור המקומי. תזכורת מצערת לכך ניתנה לאחרונה בסגירתם של מפעל הנעליים בריל ומפעל מגבות ערד.

בניגוד לשכר המינימום שמציע ענף הטקסטיל, ענף ההיי-טק מייצר מקומות עבודה איכותיים שבהם השכר הממוצע עולה על השכר הממוצע במשק. מחקרים מגלים כי כל עובד היי-טק יוצר בממוצע מקום עבודה נוסף בענפים אחרים.

כפי שענף הטקסטיל אינו יכול להתחרות עם עלויות העבודה במזרח, כך גם ענף ההייי-טק הישראלי לא יכול להתחרות עם יכולות השיווק ועוצמות המותג של חברות בינלאומיות.

חוסר היכולת להתחרות מביא לכך שחברות ישראליות שפיתחו את הידע היקר שלהן כאן, נרכשות על ידי ענקיות בינלאומיות. ענקיות אלו מוציאות את הידע אל מעבר לים, ובחלק רב מהמקרים אף מעתיקות את מרכז החברה הנרכשת מחוץ לגבולות ישראל, ומפטרות את מרבית העובדים. המוחות המבריקים מבניהם - שתרומתם לכלכלה הישראלית עצומה - עוברים למטות הענקיות בחו"ל.

כדי שחברות תוכנה ישראליות יצליחו להתפתח ולגדול ולהתחרות בשווקים בינלאומיים – מה שתורם לכלכלת המדינה הרבה יותר מענף הטקסטיל וענפים אחרים שזוכים להגנה ממשלתית - הן זקוקות ללקוחות, בעיקר כאלה גדולים, כפי שיש בשוק המוסדי והממשלתי. לקוחות כאלו יאפשרו להם לטפס במעלה הסולם, ולהציג בחו"ל פרויקטים שיגייסו לקוחות בסדרי גודל משמעותיים.

בשום אופן לא מוצע כאן לתת עדיפות בכל מקרה לחברות היי-טק ישראליות. תחרות מול חברות בינלאומיות היא כלי חשוב ובריא שגורם לחברות היי-טק ישראליות להשתפר ולהתייעל. אולם, במקרים שבהם הטכנולוגיה הישראלית היא שוות ערך לזו שמציעות חברות בחו"ל והמחיר אינו שונה בהרבה, יש להעדיף חברות ישראליות, ראשית במכרזים ממשלתיים ומוסדיים, מתוך תקווה שהנוהג יחלחל גם לשוק הפרטי.

מדיניות של שוק חופשי בעולם גלובלי היא העמדת פנים שאין מאחוריה הרבה שכן בכל מקום בעולם נלחמות הממשלות על התעשיות שלהם.

לא בכדי פתחו חברות ישראליות רבות, וביניהן: שטראוס, פלסן סאסא, אלביט, רפאל, התעשייה האווירית, אקרשטיין תעשיות, ישקר, טבע ועוד, קווי ייצור בארה"ב. הסיבה לכך היא רגולציה אמריקאית שמחייבת במקרים רבים יצור בארה"ב.

גם ברמה התודעתית, הסלוגן: BUY AMERICAN - טבוע עמוק אצל אמריקאים רבים עוד מאז מדיניות הפרוטקציוניזם הגלויה, גם ברמת הצרכן הבודד ובעיקר בתקנות שנותנות יתרונות לחברות מקומיות ברכש הציבורי.

בדיון שנערך לאחרונה בכנסת (לפרוטוקול) בנושא, סיפר סמנכ"ל שיווק של חברה לייצור כבלי חשמל בנגב כי לאחר שזכה במכרז של חברת החשמל בגרמניה הודיעו לו במכתב לקוני כי הזכייה בוטלה למרות שהצעת המחיר הייתה הזולה ביותר, שכן הוחלט לתת עדיפות לחברות מקומיות.

אין סיבה שישראל תנהג באופן שונה ממדינות עשירות וחזקות ממנה.

הכותב הוא מנכ"ל חברת מערכות התוכנה בענן פריזה.
 

 

לידיעה כפי שפורסמה ב Themarker- קנו כחול לבן גם בהייטק


מערכות המידע בענן


הענן האירגוני, ERP, CRM


ענן מערך ניהול השירות